טיפולי חניכיים

הארכת כותרת

הארכת כותרת זוהי פעולה כירורגית שכיחה בחלל הפה, המבוצעת על יד מומחה לרפואת חניכיים.
מטרתה העיקרית היא לאפשר לשן שהכותרת שלה הרוסה להשאר ולתפקד בפה לאורך זמן.
ההרס של הכותרת עשויי לנבוע מסיבות שונות, בעיקר ממחלת העששת (“חורים בשיניים”) או בעקבות חבלה לשן.
כאשר הנזק הינו נרחב, נותר חומר שן מועט ודק בכותרת השן. כוחות הלעיסה עשויים לשבור ולפצל את הקירות השאריים החלשים, עד כדי מצב בלתי הפיך וצורך בעקירת השן.
על מנת להגן על הקירות השאריים של כותרת השן בפני כוחות הלעיסה יש צורך לבצע כתר, אשר חובק את השן בכל ההיקף ובכך מונע ריסוק של הכותרת. בכדי לחבוק את הכותרת בצורה בטוחה, אשר תמנע התנתקות הכתר מהשן, שולי הכתר חייבים להיות ממוקמים על גבי חומר שן בריא.
לעיתים ההרס הוא כה גדול ומשתרע כה עמוק מתחת לחניכיים, עד כי אין מספיק חומר שן בריא בכותרת השן לאחיזה של הכתר. במצבים אלו האחיזה איננה מספקת והכתר עשוי להתנתק בקלות מהשן. לא זאת בלבד, הקרבה של שולי הכתר לעצם המכסה את שורש השן עשוייה להביא לספיגת העצם, בדומה למחלת חניכיים.
כדי למנוע זאת הרופא ימליץ על ביצוע הארכת כותרת, פעולה המיועדת לחשוף חומר שן בריא הממוקם מתחת לחניכיים. למעשה, הארכה של כותרת מתבצעת על חשבון שורש השן (כמובן, בלי לפגוע בשורש בצורה משמעותית).
הפעולה מתבצעת תחת אלחוש מקומי, בדומה לביצוע טיפול שורש או עקירה. תחילה הרופא מבצע הסרת רצועה דקה של חניכיים המכסה את שאריות הכותרת ההרוסה. לאחר מכן הרופא מסיר מעט מהעצם המכסה את שורש השן וחושף קטע קטן מהשורש כלפי חוץ. בכך אותו חלק של השורש שנחשף הופך לחלק מהכותרת. מתקבלת כותרת ארוכה יותר, ומכאן השם “הארכת כותרת”. בחלק “החדש” של הכותרת אפשר להשתמש לאחיזה טובה של הכתר, וכך מושגת המטרה העיקרית של הפעולה.
חשוב להדגיש כי ההסרה של העצם הינה מועטה בלבד ולא פוגעת באחיזה של השן.
בסיום הפעולה מתבצעת תפירה של החניכיים, על מנת להצמיד אותם למיקומם החדש. במהלך הריפוי עשוייה להווצר תחושה שהכתר הזמני “קצר” ושהמרווחים בין השיניים באזור הפעולה גדלו. לאחר מספר שבועות הרופא המטפל יבצע “ריפוד” של הכתר הזמני ובכך יתאים אותו למיקומו החדש.
סיבה נוספת להארכת כותרת עשוייה להיות אסתטית ומבוצעת בדרך כלל באזור קדמי עליון. לרוב, הפעולה מתבצעת כאשר כותרות השיניים נראות “קצרות” והדבר פוגע במראה האסתטי. התוויה נוספת היא מתאר החניכיים שאינו אחיד, אשר גורם לכל שן להראות באורך שונה.
חשוב להדגיש כי הפעולה דורשת מיומנות רבה, שכן מלבד להשיג אורך מספק של הכותרת, חשוב להמנע מפגיעה מיותרת בשורש השן וכן למקם את החניכיים במיקום מדוייק.
למרות שהסיבוכים לאחר הפעולה הם נדירים יחסית, חשוב להשמע להוראות הרופא ולהגיע לביקורת, כפי שנקבעה.

חובר ע”י ד”ר יבגני ויינברג, מומחה למחלות חניכיים