מחלות חניכיים

היגיינת הפה

שמירה על הגיינת הפה הינה מפתח מרכזי בשמירה על  בריאות השיניים והחניכיים. סילוק של רובד החיידקים המצטבר על הרקמות הכרחי במניעת נזקים בעתיד.

הנה מספר “טיפים כיצד לשמור על הגיינת הפה באופן נכון בבית (כפוף להדרכה אישית של מומחה החניכיים !):

  1. להשתמש במברשת ומשחת  שיניים לפחות 2 דקות בבוקר ובערב.
  2. להשתמש במברשות “בין שיניות” (אם קיימים מרווחים ) או בחוט דנטלי (כאשר השיניים צמודות) לפחות פעם ביום (בערך 1-2 דקות). השימוש בחוט: רק מול מראה!
  3. להשתמש במי פה מחטאים לפחות פעם ביום.
  4. להשתמש ב”סופר-פלוס” בעיקר “מתחת” לגשרים.
  5. להשתמש במכשיר  שטיפה  (עם זרם מים חזק) , רק כאשר הותקנו בפה (בשוגג!) שחזורים, אשר אינם מאפשרים גישה וניקוי יעיל ע”י המברשות והחוטים למניהם.

 

חשוב  לדעת  שהשיניים הטבעיות הן הנגישות ביותר לאביזרי הצחצוח . ולכן הן תישמרנה הכי טוב והרבה יותר זמן מכל תחליף. אבל אם נגזר להחליפם בשחזורים (סתימות, כתרים, גשרים) מומלץ לקבל הטיפולים אצל רופא שיניים, אשר יקפיד על שמירת מרווחים נוחים למעבר מברשות וחוטים בין  השחזורים , כי עכשיו כבר ידוע : ניקוי של 360 מעלות מסביב לכל שן או שחזור? ===–רווח נקי תרתי משמע !

   

ועוד דבר חשוב: מומלץ לקבל את הוראות הצחצוח (כולל סוג המברשות, החוטים, חומרי השטיפה, וכולל התיחסות ספציפית לנסיגות חניכיים ולשחזורים מיוחדים) ישירות ממומחה החניכיים! הוא בעל המקצוע אשר מכיר את מצב החניכיים של מטופליו הכי טוב , והוא אשר יידע הכי נכון להדריך כיצד לשמור על בריאותם. הדרכתו האישית צריכה להנתן מדי פעם , בעיקר כאשר חלים שינויים בפה (כגון אחרי ניתוחי חניכיים, השתלות למיניהן, שחזורים ).

   

לסיכום: המפתח העיקרי לבריאות הפה ולהצלחת כל סוגי הטיפולים לטווח ארוך , הוא נקיון הפה.  מומלץ להיוועץ במומחה לטיפולי החניכיים כיצד לשמור עליו ביעילות.

   

חובר ע”י ד”ר קובי לנדסברג, מומחה למחלות חניכיים