מחלות חניכיים

תחזוקה

תחזוקת שיניים הינה המתכון הבטוח לתפקוד  ואסתטיקת השיניים , השתלים, והחניכיים למשך שנים רבות. כל שנדרש הוא להיוועץ ברופא השיניים האישי, וגם ובעיקר במומחה למחלות חניכיים האישי, אשר יתאימו למטופל את “חליפת” התחזוקה לפי נתוני הפה הפרטיים שלו .  בד”כ התחזוקה תכלול שלשה מרכיבים עיקריים: 

  1. התאמה אישית של שיטות צחצוח בבית או במשרד (או אפילו במכונית..וכן, גם במילואים..)
  2. ישיבות מקצועיות תקופתיות (בד”כ ע”י שיננית) של ניקוי שיניים , שתלים וחניכיים. רוב  המטופלים זקוקים ל-4 פגישות בשנה. במצבים מיוחדים של הריון, מחלות סיסטמיות כגון סכרת, טיפולים כמוטרפיים, וגם בטיפולים ליישור שיניים מומלץ להגיע לשיננית פעם ב1-2  חודשים בהתאם למצב החניכיים.
  3. ביקורת תקופתית ע”י רופא השיניים ומומחה החניכיים האישיים, בד״כ אחת לשנה. במצבים מיוחדים כנ״ל רצוי להיבדק פעם ב3-6 חודשים.

 

מדוע תחזוקה היא המתכון לבריאות הפה?  — כי תפקידה העיקרי של התחזוקה הוא מניעת זיהום, שהוא בעצם הגורם העיקרי לתחלואות הפה השונות. תיחזקתם?—מנעתם ! —תישארו בריאים !!

תחזוקה נכונה לא רק תמנע מחלות ופגיעה בשיניים הבריאות ;  חשיבותה עצומה בשמירה על תקינות כל טיפולי השיניים למיניהם ( סתימות, כתרים, שתלים, תותבות, יישור שיניים, ניתוחי חניכיים, השתלות עצם, טיפולי שרש וכו’) אשר המטופל נזקק  להם במשך חייו.

ולכן מומלץ להיוועץ במומחה למחלות החניכיים ולהתחיל “לחשוב תחזוקה ” בדיוק כפי שמומלץ להמנע מעישון ולהקפיד על הרגלי תזונה ופעילות גופנית. התחזוקה היא הדרך המובילה למחוזות הנכונים: יותר בריאות , יותר יופי, יותר ריח נעים מהפה, יותר הצלחה בזוגיות, בחברה ובעבודה, והרבה פחות טיפולי שיניים מורכבים ויקרים, זמן מבוזבז וסבל מיותר.

חובר ע”י ד”ר קובי לנדסברג, מומחה למחלות חניכיים